تاخیر گفتار در کودکان کم توان ذهنی

تاخیر گفتار در کودکان کم توان ذهنی

تاخیر گفتار در کودکان کم توان ذهنی یکی از عوارض شایعی است که در این کودکان دیده می شود و سبب اختلال در مهارتهای اجتماعی و ارتباطی آن ها می شود.

کم توانی ذهنی  نوعی ناتوانی خاص است که ناشی از ظرفیت ذهنی محدود است. این محدودیت‌ها باعث می‌شود که شخص بدون حمایت دیگران به سختی بتواند از خود مراقبت کند. تخمین زده می‌شود که 1-3 از جمعیت دچار کم توانی ذهنی هستند. كودكان دارای کم توانی ذهنی در كاركردهای فكری (مثلاً برقراری ارتباط، یادگیری، حل مسئله) و رفتارهای سازگارانه (به عنوان مثال مهارت‌های اجتماعی روزمره، روتین‌ها، بهداشت) دارای مشکلات قابل توجهی هستند.

کم توانی ذهنی می‌تواند خفیف یا شدید باشد. کودکانی که مشکل شدیدتری دارند به طور معمول نیاز به حمایت بیشتری دارند، به خصوص در مدرسه. کودکان دارای کم توانی ذهنی خفیف‌تر، به خصوص در جوامعی که دارای آموزش و پشتیبانی خوبی باشند، می‌توانند مهارت‌های مستقلی کسب کنند. برنامه‌ها و منابع بسیاری برای کمک به این کودکان در بزرگسالی وجود دارد.

صحبت کردن به عنوان ضروری ترین ابزار برای برقراری ارتباط بین افراد شناخته می شود و هر فرد از دوران کودکی برای برقراری ارتباط و بیان خواسته هایش شروع به صحبت کردن می کند.

گفتاردرمانی کودکان کم توان ذهنی یکی از بخش های مهم توانبخشی در این کودکان برای کاهش مشکلات آن ها و بهبود کیفیت زندگی آن هاست.

تاخیر گفتاری و مشکلات گفتاری و بیانی در بسیاری از کودکان کم توان ذهنی دیده می شود که این امر لزوم داشتن برنامه گفتاردرمانی برای این کودکان را نشان می دهد.

حرف زدن در کودکان بتدریج با رشد کودک تکامل پیدا می کند اما کودکان کم توان ذهنی اغلب نمی توانند در زمان مناسب حرف بزنند و خواسته های خود را با دیگران در میان بگذارند ، همین وضعیت سبب بروز مشکلات ارتباطی در این کودکان و افزایش پرخاشگری در آن ها می شود.

این کودکان اغلب در درک گفتار دیگران نیز دچار مشکل هستند که این وضعیت می تواند برای خانواده ها نیز یک چالش بزرگ محصوب شود.

تاخیر گفتار در کودکان کم توان ذهنی

متخصصان گفتاردرمانی می توانند به این کودکان کمک کنند تا مهارت های گفتاری و ارتباطی خود را بهبود بخشند و در صورت نیاز از راهکارهای جایگزین استفاده کنند.

بررسی وضعیت شنوایی این کودکان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه مشکلات شنوایی تاثیر مستقیم بر گفتار کودک دارد و از آن جایی که برخی از کودکان کم توان ذهنی دچار مشکلات شنوایی نیز هستند این مشکل نیز باید مدنظر قرار داده شود.

گفتاردرمانگران به این کودکان کمک می کنند تا بتوانند مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنند و از طرفی با بهبود مهارت های زبانی و کلامی در آن ها به کاهش مشکلاتی که در این زمینه برای آن ها ایجاد شده نیز کمک می کند.

سایر مشکلات گفتاری در کودکان کم توان ذهنی

  • ناتوانی در بیان نیازها و خواسته هایشان
  • مشکلات تلفظی
  • ناتوانی در رساندن مفهوم خود به دیگران می شود.
  • ناتوانی در درک کلمات و جملات
  • ناتوانی در گوش دادن به حرف اطرافیان
  • مشکل در گوش دادن و فعالیت به طور همزمان

کلمات مرتبط :

تاخیر گفتار در کودکان کم توان ذهنی – گفتاردرمانی برای کودکان کم توان ذهنی – گفتاردرمانی برای کودکان – گفتاردرمانی در شهر قدس – کاردرمانی در شهر قدس

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up