گفتاردرمانی اختلال بلع

گفتاردرمانی اختلال بلع

گفتاردرمانی اختلال بلع یکی از موثرترین روش ها در درمان این اختلال است که در کلینیک گفتاردرمانی تهران توان ( گفتاردرمانی در شهر قدس ) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

بلع یک مهارت حرکتی پیچیده است که نیاز به هماهنگی انبوهی از اعصاب و عضلات دارد. افراد مبتلا به بیماری های عصبی مانند فلج مغزی، زوال عقل، آسیب ستون فقرات گردنی یا سکته مغزی ممکن است مشکل بلع را تجربه کنند. علائم اختلال بلع که به عنوان دیسفاژی شناخته می شود، می تواند از تولید بیش از حد بزاق تا خفگی هنگام غذا خوردن متغیر باشد. عوارض دیگری مانند پنومونی آسپیراسیون نیز ممکن است رخ دهد.

گفتاردرمانی اختلال بلع

گفتاردرمانگران و کاردرمانگران به طور خاص برای ارزیابی عملکرد بلع آموزش دیده اند و یک طرح درمان دیسفاژی ایجاد می کنند که ممکن است شامل تمرین هایی باشد که به طور خاص با هدف بهبود توانایی بلع انجام می شود. درمانگر شما همچنین ممکن است تمرینات ساده تقویت کننده بلع را برای دیسفاژی – مانند موارد زیر – برای شما در منزل تجویز کند که به برخی از آن ها در این مقاله اشاره کرده ایم ، لازم بذکر است انجام این تمرینات تنها باید پس از تایید متخصص گفتاردرمانی شما شما صورت بپذیرد. مانند هر ماهیچه ضعیف یا ناهماهنگ دیگری، تمرینات ممکن است به تقویت و ایجاد هماهنگی عضلات و اعصاب مرتبط با بلع کمک کند.

  • ابتدا به پشت دراز بکشید و سر خود را کمی از زمین بلند کنید. سر خود را به اندازه کافی بالا بیاورید تا چشمانتان به انگشتان پا ثابت شود. چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر خود را پایین بیاورید. همین حرکت را چند بار دیگر تکرار کنید. برای بهترین نتیجه، این تمرین را سه تا شش بار در طول روز انجام دهید. با گذشت زمان، می توانید مدت زمان بلند کردن سر و تعداد تکرارها را افزایش دهید.هدف از این تمرین تقویت عضلات و بهبود توانایی شما در بلع است.
  • چند تکه کاغذ کوچک را روی یک حوله در مقابل خود قرار دهید. بعد، یک نی را در دهان خود قرار دهید و نی را بمکید، اجازه دهید کاغذ از نوک نی گرفته شود. همانطور که نی را روی فنجان می برید به مکیدن نی ادامه دهید و مکیدن را متوقف کنید تا کاغذ داخل فنجان آزاد شود. باید هدفتان این باشد که تمام تکه های کاغذ را با موفقیت در فنجان قرار دهید. می توانید کار خود را با 3 تا 5 تکه کاغذ شروع کنید و به آرامی به 10 عدد افزایش دهید.هدف از این تمرین گفتاردرمانی اختلال بلع ایجاد قدرت و کنترل عضلات بلع است.
  • در حین بلع خشک، تمام عضلات مرتبط با بلع را تا حد ممکن منقبض کنید. این کار را تا 10 بار در یک جلسه تکرار کنید. شما باید 3 جلسه از این تمرین را در روز انجام دهید تا به اندازه کافی عضلات خود را تقویت کنید. هدف از این تمرین بهبود تماس و هماهنگی بین عضلات مختلف مورد استفاده در هنگام بلع است.
  • نفس عمیق بکشید و نفس خود را حبس کنید، در حالی که لقمه کوچکی از غذا را در دهان خود قرار می دهید و قورت می دهید. سپس سرفه کنید تا بقایای بزاق یا غذایی که ممکن است از تارهای صوتی شما گذشته باشد پاک کنید. در آخر بازدم کنید. در چند تلاش اول خود برای ورزش، از غذا استفاده نکنید. هنگامی که تمرین کافی را با این تمرین انجام دادید، می توانید آن را با یک تکه کوچک غذا در دهان خود امتحان کنید. هدف از این تمرین افزایش توانایی شما در بلع غذا است.
  • این تمرین اساساً مانند تمرین قبلی است اما کمی شدیدتر است. این بار باید در حالی که نفس عمیق می کشید پایین بیایید و سپس به سختی قورت دهید.هدف از این تمرین بهبود توانایی شما در بلع غذا و تقویت ماهیچه های بلع است.

*لطفاً این تمرینات بلع را فقط با توصیه و با راهنمایی گفتار درمانگر خود انجام دهید.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی اختلال بلع – درمان اختلال بلع – گفتاردرمانی در شهر قدس – گفتاردرمانی در غرب تهران

مقالات بیشتر

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

question_answer0
موسیقی درمانی شکلی از درمان است که از موسیقی برای بهبود و حفظ رفاه جسمی، روانی و اجتماعی استفاده می…
بازی درمانی برای کودکان اوتیسم

بازی درمانی برای کودکان اوتیسم

question_answer0
بازی درمانی برای کودکان اوتیسم بازی درمانی نوعی درمان است که از بازی برای برقراری ارتباط و کمک به افراد،…
تشخیص اتیسم با نوار مغز

تشخیص اتیسم با نوار مغز

question_answer0
تشخیص اتیسم با نوار مغز در حال حاضر تست قطعی واحدی برای تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود ندارد. در…
تقویت مهارتهای دستی در کودکان

تقویت مهارتهای دستی در کودکان

question_answer0
تقویت مهارتهای دستی در کودکان می تواند بخش مهمی از رشد آنها باشد، زیرا می تواند به بهبود هماهنگی، مهارت…
رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی

رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی

question_answer0
رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی از 1 تا 2 سالگی، کودکان رشد کلامی قابل توجهی دارند. در اینجا…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

فهرست
مشاوره توانبخشی در واتس آپ