کاردرمانی ذهنی در اتیسم

کاردرمانی ذهنی در اتیسم

کاردرمانی ذهنی در اتیسم توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی تهران توان در شهر قدس تهران برای کمک به کودکان اتیستیک ارائه می شود.

تشخیص اتیسم می‌تواند خانواده را درگیر کند. آنها باید انتظارات خود را در مورد رسیدن آن کودک به نقاط عطف مهم مانند سایر کودکان تنظیم کنند. با این حال، کاردرمانگران و مداخلات سلامت روان در مدیریت مراقبت از یک کودک اوتیستیک حیاتی هستند. 

اتیسم یا اختلال طیف اوتیسم (ASD)، شرایط مختلفی را پوشش می‌دهد که با مشکلات در مهارت‌ های اجتماعی، رفتارهای تکراری و همچنین گفتار و ارتباطات غیرکلامی مشخص می‌ شوند. 

اتیسم انواع مختلفی دارد و تحت تأثیر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی قرار دارند. از آنجایی که اتیسم یک اختلال طیفی است، هر فرد مبتلا به اوتیسم دارای مجموعه ای منحصر به فرد از نقاط قوت و ضعف است. اینکه یک فرد مبتلا به اوتیسم چگونه فکر می‌کند، یاد می‌گیرد و مشکل را حل می‌کند، می‌تواند از مهارت بسیار بالا تا چالش‌ های شدید متغیر باشد. برخی از افراد مبتلا به ASD ممکن است در زندگی روزمره خود به حمایت گسترده نیاز داشته باشند. با این حال، دیگران ممکن است به حمایت بسیار کمتری نیاز داشته باشند، و در برخی موارد، ممکن است به تنهایی زندگی کنند.


بیشتر بخوانید: ویژگی های اصلی اتیسم


عوامل زیادی با رشد ناکافی مغز و شروع اوتیسم مرتبط هستند. اتیسم همچنین با چالش های حسی، اختلالات گوارشی (GI)، تشنج و اختلالات خواب همراه است. افراد مبتلا به ASD ممکن است نگرانی‌ های مربوط به سلامت روان مانند اضطراب، افسردگی و مشکلات کمبود توجه را نیز تجربه کنند.

تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) می تواند دشوار باشد زیرا هیچ آزمایش پزشکی (مانند آزمایش خون) وجود ندارد که بتواند این اختلال را تشخیص دهد. بنابراین، پزشکان باید تاریخچه رشد و رفتار کودک را برای تشخیص بررسی کنند.

کاردرمانی ذهنی در اتیسم به عنوان بخش مهمی از درمان و توانبخشی این کودکان توسط درمانگران ما در بهترین کاردرمانی شهر قدس ارائه می شود.

علائم اتیسم

برخی از علائم عبارتند از :

 • عدم پاسخگویی به نام آنها تا 12 ماه
 • عدم اشاره به اشیا برای نشان دادن علاقه تا 14 ماه
 • عدم انجام بازی های تظاهری مثلا تظاهر به غذا دادن به عروسک
 • اجتناب از تماس چشمی با اطرافیان و تمایل به تنها بودن
 • ناتوانی در صحبت کردن در مورد احساسات خود
 • ناتوانی در درک احساسات دیگران
 • تاخیر در مهارت های گفتاری و زبانی
 • تکرار مداوم کلمات و عبارات
 • دادن پاسخ های نامربوط به سوالات
 • ناراحت شدن به دلیل تغییرات جزئی در روال
 • داشتن علایق وسواسی
 • تکان دادن دست ها، تکان دادن بدن، و یا چرخیدن به صورت دایره ای
 • واکنش‌ های غیرعادی به صدا، بو، مزه، ظاهر یا احساس اشیا

تحقیقات نشان می دهد که مداخلات اولیه در دوران کودکی می تواند منجر به نتایج مثبت در آینده برای افراد مبتلا به اوتیسم شود.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی تهران توان در شهر قدس خدمات کاردرمانی اتیسم را براساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می دهند.


بیشتر بخوانید : تفاوت اتیسم و تاخیر گفتار


کاردرمانی ذهنی در اتیسم

کودکان مبتلا به اتیسم در مقایسه با همسالان خود (و حتی سایر کودکان با نیازهای آموزشی ویژه) الگوهای پردازش حسی متفاوتی را نشان می دهند. تخمین زده می شود که بین 42 تا 95 درصد از کودکان اوتیستیک دارای اختلالات پردازش حسی نیز هستند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به اوتیسم در ادغام ورودی های حسی کندتر هستند و این باعث می شود پردازش آنها بسیار کندتر شود.

کودکان اوتیستیک فیلتر مناسبی برای بررسی اطلاعات نامربوط ندارند. این می‌تواند منجر به مشکلات و چالش های زیادی برای این کودکان شود، زیرا هر ورودی بدون مدیریت داخلی بر روی دیگری ساخته می‌شود. این اضافه بار حسی می تواند خود را به روش های مختلفی مانند رفتار چالش برانگیز، کناره گیری و یا سکوت کامل نشان دهد.

متخصصان کادرمانی ذهنی در اتیسم توانایی ها و نیازهای جسمی، اجتماعی، عاطفی، حسی و شناختی دانش آموزان را در نظر می گیرند. کاردرمانگران مهارت هایی را که کودکان برای عملکردی در خانه و مدرسه و فراتر از آن نیاز دارند، ایجاد، حفظ و تقویت می کنند. فعالیت های تکمیل شده در جلسات کاردرمانی از یادگیری، ایجاد عزت نفس، اعتماد به نفس و استقلال و ترویج تعاملات اجتماعی سالم حمایت می کند.


بیشتر بخوانید: کاردرمانی ذهنی


هنگام کار با کودکان اوتیستیک، یک متخصص کاردرمانی ذهنی در اتیسم به دنبال توسعه مهارت های مورد نیاز برای دست خط، مهارت های حرکتی ظریف و مهارت های زندگی روزمره است. با این حال، ضروری ترین نیاز، ارزیابی و هدف قرار دادن اختلالات پردازش حسی هر کودک است. این برای کودک مفید است، زیرا موانع یادگیری را از بین می برد و به آنها کمک می کند آرام تر و متمرکزتر شوند. یک کاردرمانگر که با کودکان مبتلا به اختلالات پردازش حسی کار می کند، اغلب آموزش های تکمیلی در زمینه یکپارچگی حسی خواهد داشت.

درمان یکپارچگی حسی در کاردرمانی ذهنی در اتیسم بر این فرض استوار است که کودک توسط محیط خود بیش از حد تحریک شده یا کمتر تحریک شده است. بنابراین این مداخله با هدف بهبود توانایی مغز در پردازش اطلاعات حسی به منظور عملکرد بهتر کودک در فعالیت های روزانه خود انجام می شود. علاوه بر این، کاردرمانگران اغلب یک رژیم غذایی حسی یا سبک زندگی را برای کودکان اتیسم تجویز می کنند.

 

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up