نقش تلویزیون در صحبت کردن کودکان

نقش تلویزیون در صحبت کردن کودکان

نقش تلویزیون در صحبت کردن کودکان

مطالعات ارتباط بین تلویزیون و رشد زبان در کودکان خردسال را گزارش می دهند. هر چه بچه ها زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون کنند، کندتر صحبت کردن را یاد می گیرند.

برخی از افراد به این نتیجه می رسند که تأثیرات تلویزیون بر کودکان مستقیم و منفی است. بر اساس این دیدگاه، تلویزیون مانند دود سیگار مضر است. سیگار به ریه ها آسیب می رساند. تلویزیون به ذهن آسیب می رساند. اما همبستگی دلیل نیست، و یک تحلیل دقیق‌تر از مشکل، نتیجه‌گیری بسیار متفاوتی را پشتیبانی می‌کند:

تلویزیون با اکتساب زبان کندتر مرتبط است زیرا زمان تلویزیون تمایل دارد زمان مکالمه بین نوزادان و بزرگسالان را جایگزین کند.

تا به امروز، شواهد قوی مبنی بر اینکه تماشای تلویزیون – در حد اعتدال – منجر به نقص درازمدت در رشد شناختی می‌شود ، وجود ندارد.

واضح است که محتوای نامناسب می تواند ناراحت کننده باشد. وقتی کودکان تلویزیونی را تماشا می کنند که خشونت آمیز یا آزاردهنده است، ممکن است احساس خطر کنند. این می تواند منجر به ناراحتی عاطفی و مشکلات رفتاری شود. علاوه بر این، تلویزیون این پتانسیل را دارد که خواب را مختل کند، و اختلال در خواب می تواند در توانایی کودک برای تمرکز و یادگیری اختلال ایجاد کند.

محققان همچنین پیشنهاد کرده‌اند که انواع خاصی از محتوا ممکن است در رشد مهارت‌ های توجه اختلال ایجاد کند.

اگر بچه ها قبل از 3 سالگی عادت به تماشای برنامه های تلویزیونی خشونت آمیز یا غیرآموزشی داشته باشند، در سن 4 یا 5 سالگی با مشکلات توجه بیشتری مواجه می شوند. برخی از محققان حدس می‌زنند که این مشکل ناشی از حرکت سریع و ویرایش‌های ناگهانی است.

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، تلویزیون پس زمینه می تواند حواس شما را پرت کند. در یک آزمایش، زمانی که تلویزیون در پس‌زمینه روشن بود، تمرکز بازی کودکان کمتر می‌شود 

نقش تلویزیون در صحبت کردن کودکان

تماشای تلویزیون می‌تواند برای یادگیری زبان مشکلاتی ایجاد کند، اما نه به این دلیل که تلویزیون ذاتاً مضر است.

برعکس، گاهی اوقات تلویزیون می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، در مطالعه‌ای که کودکان از سن 6 ماهگی را ردیابی کرد، محققان ارتباط مثبتی بین رشد واژگان و تماشای برنامه‌ های آموزشی خاص کشف کردند. در مقایسه با کودکانی که هیچ تلویزیونی تماشا نمی‌کردند.

بنابراین، چه چیزی تلویزیون را برای کودکانی که صحبت کردن را یاد می گیرند مشکل ساز می کند؟

بر اساس آنچه محققان تاکنون آموخته اند، به احتمال زیاد فرصت های از دست رفته مطرح می شود. نوزادان و کودکان نوپا زمانی زبان را راحت‌تر یاد می‌گیرند که ما آن‌ ها را در یک مکالمه تک به تک درگیر کنیم. بنابراین اگر بچه‌ های خردسال زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند و در نتیجه فرصت‌های مکالمه را از دست می‌دهند ، دچار تاخیر در رشد گفتار می شوند.

 

کلمات مرتبط :

نقش تلویزیون در صحبت کردن کودکان – عوارض تماشای تلویزیون برای کودکان – خطرات تماشای زیاد تلویزیون – کاردرمانی در شهر قدس – گفتاردرمانی در شهر قدس

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up