علت دیر حرف زدن کودک

علت دیر حرف زدن کودک

علت دیر حرف زدن کودک

از هر پنج کودک، یک کودک با سرعتی کندتر از همسالان خود، گفتار و زبان را توسعه می دهد. گاهی اوقات کودکان تا ورود به مهدکودک بر این تاخیر غلبه می کنند. با این حال، تأخیر گفتار می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل اساسی باشد که نیاز به مداخله تخصصی دارد.

جستجوی کمک در اسرع وقت به بهبود مهارت های فرزندتان و حمایت از توانایی او برای موفقیت کمک می کند.

تأخیر گفتار معمولاً تأخیر گفتار-زبان نامیده می شود زیرا این دو در کنار هم هستند. با این حال، آنها نشان دهنده مهارت های متفاوتی هستند و ممکن است کودک در یک یا هر دو به تاخیر بیفتد:

گفتار
گفتار به صحبت کردن و توانایی ایجاد صداها و کلمات به درستی اشاره دارد. کودکانی که تاخیر در گفتار دارند ممکن است از کلمات استفاده کنند، اما درک آنها برای شما مشکل است. آنها همچنین ممکن است برای صحبت کردن مشکل داشته باشند زیرا در ساختن کلمات مشکل دارند.

زبان
زبان شامل ارتباط و درک است. این به توانایی کودک برای انتقال اطلاعاتی اشاره دارد که دیگران آن را درک می کنند. کودکان با تاخیر زبانی ممکن است واضح صحبت کنند اما فقط از چند کلمه استفاده کنند. همچنین ممکن است برای درک دیگران مشکل داشته باشند.

نقاط عطف گفتار و زبان
کودکان زمانی که از نقاط عطف رشد خود عقب می مانند، تاخیر در گفتار و زبان دارند و فرزند شما ممکن است در گفتار و زبان تاخیر داشته باشد اگر:

  • تا ۱۲ ماهگی نمی‌تواند از اشاره‌ها برای برقراری ارتباط استفاده کند.
  • تا 18 ماهگی حرکات را به صداگذاری ترجیح می دهد.
  • در 18 ماهگی در تقلید صداها مشکل دارد.
  • تا 18 ماهگی نمی تواند درخواست های شفاهی ساده را درک کند.
  • تا دو سال نمی توانند صحبت کنند تا نیازهایشان را بیان کنند.
  • تا دو سال نمی توانند دستورالعمل های ساده را دنبال کنند.
  • تا دو سال لحن صدای غیرعادی داشته باشند.

والدین باید بتوانند نیمی از هر آنچه فرزندشان در دو سالگی می‌گوید و حداقل ۷۵ درصد از کلماتشان را تا سومین سال تولد کودک خود بفهمند. تقریباً همه باید بتوانند تا زمانی که کودک چهار ساله می شود بفهمند که چه می گوید.

علت دیر حرف زدن کودک

برخی از کودکان با تاخیر گفتار-زبان دارای یک مشکل اساسی رشدی یا جسمی هستند که باعث تاخیر می شود. در برخی دیگر، ما نمی توانیم دلیل خاصی را شناسایی کنیم.

مشکلات دهان و حرکتی
تأخیر گفتار اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که در نواحی از مغز که عضلات مسئول گفتار را کنترل می‌کنند، مشکلی وجود داشته باشد. در نتیجه، کودکان ممکن است برای تولید صداها دچار مشکل شوند زیرا نمی توانند لب، زبان و حرکت فک خود را هماهنگ کنند.

هنگامی که مغز با عضلات صورت ارتباط برقرار نمی کند، وضعیتی که آپراکسی نامیده می شود، کودکان نمی توانند عضلات مورد نیاز برای گفتار را حرکت دهند. یکی دیگر از اختلالات دهانی-حرکتی، دیزآرتری، زمانی رخ می دهد که عضلات کنترل کننده صورت، لب ها و زبان برای عملکرد صحیح آنقدر ضعیف باشند.

اوتیسم
تأخیر گفتار اغلب بر کودکان مبتلا به اوتیسم تأثیر می گذارد و اتیسم می تواند به عنوان علت دیر حرف زدن کودک در این کودکان باشد. یک مطالعه نشان داد که نیمی از کودکان 3-4 ساله مبتلا به اوتیسم نمی توانند در سطح معمولی برای سن خود صحبت کنند. اختلال طیف اوتیسم نیز از طرق دیگری بر رشد زبان تأثیر می گذارد.

کودکان مبتلا به اوتیسم در برقراری ارتباط غیرکلامی مشکل دارند، بنابراین ممکن است تا ۱۲ ماهگی به بیان نیازهای خود اشاره نکنند.

اوتیسم همچنین یک مشکل رایج دیگر برای تاخیر گفتار-زبان ایجاد می‌کند: دیگران ممکن است آن‌ها را درک نکنند زیرا به تکرار همان کلمات، معمولاً عبارتی که در یک برنامه تلویزیونی، بازی ویدیویی یا فیلم شنیده‌اند، ادامه می‌دهند.

مشکلات شنوایی یا اختلال پردازش شنوایی
مشکل شنوایی به طور قابل توجهی بر توانایی کودک شما در صحبت کردن، استفاده از زبان و درک دیگران تأثیر می گذارد. برخی از کودکان مشکل شنوایی به نام اختلال پردازش شنوایی دارند که آنها را از درک آنچه می شنوند باز می دارد.

ناتوانی ذهنی
کودکان دارای ناتوانی ذهنی اغلب دارای تأخیرهای رشدی گسترده ای هستند که بر گفتار و زبان و یادگیری، رشد اجتماعی، عاطفی و جسمی آنها تأثیر می گذارد.

این بچه ها ممکن است در تولید یا تلفظ کلماتی که دیگران بتوانند آن را درک کنند مشکل داشته باشند. آنها همچنین ممکن است در کنار هم قرار دادن جملات یا درک زبان دچار مشکل شوند.

مهمترین چیزی که باید در مورد تاخیر گفتار-زبان به خاطر بسپارید این است که تشخیص و درمان زودهنگام تفاوت زیادی ایجاد می کند. با مداخله فشرده، می‌توانیم چالش گفتاری منحصربه‌فرد هر کودک را هدف قرار دهیم و به بهبود آنها کمک کنیم.

متخصصان ما در مرکز گفتاردرمانی تهران توان در شهر قدس خدمات تخصصی گفتاردرمانی برای کودکان را ارائه می دهند.

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up