درمان یکپارچگی حسی در کودکان دارای اختلالات حسی

درمان یکپارچگی حسی در کودکان دارای اختلالات حسی

درمان یکپارچگی حسی در کودکان دارای اختلالات حسی توسط متخصصان ما در مرکز توانبخشی تهران توان در شهر قدس ارائه می شود.

ایده درمان SI این است که فعالیت‌های حرکتی خاص، کار مقاومتی بدن، و … می‌تواند به کودک مبتلا به مشکلات حسی کمک کند سطح بهینه‌ای از برانگیختگی و تنظیم را تجربه کند. به گفته برخی از متخصصان کاردرمانی، این در واقع می‌تواند مغز را دوباره بازسازی کند تا کودکان بتوانند به طور مناسب ورودی‌های حسی را ادغام کنند و به آن‌ها پاسخ دهند، و به آن‌ها اجازه می‌دهد هم دنیا را احساس کنند و هم احساس امنیت کنند.

درمان یکپارچگی حسی چگونه کار می کند؟

در ابتدا یک درمانگر کودک را برای آنچه که آنها حالت دفاعی حسی و هوس های حسی می نامند با استفاده از مجموعه ای از تست ها و همچنین مشاهدات و مصاحبه با مراقبان ارزیابی می کند.

درمان اختلال پردازش حسی معمولاً شامل کاردرمانی، معرفی یک رژیم غذایی حسی و چالش‌های یکپارچگی حسی است که مغز را بازآموزی می‌کند تا به تحریکات حواس واکنش متفاوتی نشان دهد.

هر فرد مبتلا به اختلال پردازش حسی (SPD) نیازها و مشکلات حسی منحصر به فردی دارد. اولین قدم در مسیر درمان این است که مشخص شود کدام حواس بیش از حد حساس هستند یا کمتر. درمان اختلال پردازش حسی ممکن است شامل ترکیبی از درمان و تغییرات سبک زندگی باشد.

درمان یکپارچگی حسی اغلب به معنای کار با یک کاردرمانگر بر روی فعالیت هایی است که به بازآموزی حواس کمک می کند. بسیاری از درمانگران از رویکرد یکپارچگی حسی (OT-SI) استفاده می‌کنند که در یک محیط کنترل‌ شده و محرک شروع می‌شود و بر آسان‌ تر کردن اختلال پردازش حسی برای مدیریت در زندگی روزمره تمرکز دارد. متخصصان کاردرمانی از فعالیت‌ های سرگرم‌ کننده و محرک برای به چالش کشیدن حواس بیماران استفاده می‌کند، بدون اینکه آنها را تحت تأثیر قرار دهد یا تحریک را به احساس شکست مرتبط کند. با گذشت زمان، هدف گسترش این پاسخ های آموخته شده و مناسب در خارج از کلینیک به خانه، مدرسه و زندگی است.

درمان ممکن است شامل یک «رژیم غذایی حسی» باشد که در آن فعالیت‌ها به شیوه‌ای ملایم و سرگرم‌ کننده معرفی می‌شوند تا طیفی از احساسات را کاهش دهند. این رویکرد در مورد بیمارانی که در خانه تمرین می کنند مؤثرتر است. بسته به حواس تحت تأثیر، درمان ممکن است شامل موارد زیر نیز باشد:

  • فیزیوتراپی با استفاده از رویکرد یکپارچگی حسی (PT-SI)
  • بینایی درمانی برای بهبود مهارت های حرکتی چشم برای افرادی که در خواندن، ادغام در ترافیک یا نوشتن مشکل دارند.
  • شنوایی درمانی (LT)، که از افراد مبتلا به مشکلات شنوایی می خواهد در حین انجام سایر وظایف حرکتی مانند راه رفتن روی پرتو تعادل، به فرکانس ها و الگوهای مختلف صدا گوش دهند تا مغز را تحریک کنند.
  • روان درمانی برای افرادی که به دلیل SPD دچار اختلال خلقی یا اضطراب شده اند
  • گفتار درمانی

برخی از کودکانی که با موفقیت علائم را با درمان مدیریت کرده‌اند، ممکن است با افزایش سن و رسیدن به چالش‌های زندگی جدید، به درمان بیشتری نیاز داشته باشند. رفتن به دانشگاه یا کار کردن در یک شغل به خصوص استرس زا می تواند باعث شروع علائم جدید شود. درمان و مشاوره اضافی می تواند به برقراری کنترل مجدد علائم با تغییر محیط و شرایط کمک کند.

 

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up