تاخیر در مهارت حرکتی

تاخیر در مهارت حرکتی

تاخیر در مهارت حرکتی

کودکان مبتلا به بیماری های عصبی یا تاخیر در رشد ممکن است در مهارتهای حرکتی ظریف مشکل داشته باشند. مشکلات مهارت‌های حرکتی ظریف اغلب تا قبل از دبستان تشخیص داده نمی‌شوند، زمانی که آشکارتر می‌شود که کودکان با فعالیت‌های مختلف مدرسه دست و پنجه نرم می‌کنند، مانند یادگیری کپی کردن اشکال یا حروف.

برخی از کودکان مبتلا به دیسگرافی تشخیص داده می شوند، یک تفاوت یادگیری که بر مهارت های نوشتاری تأثیر می گذارد، در حالی که برخی دیگر ممکن است با اختلال هماهنگی رشدی (DCD یا دیسپراکسی)، وضعیتی که هنوز به طور گسترده شناخته نشده است، تشخیص داده شود. کودکان با مشکلات مهارت های حرکتی ظریف ممکن است به کاردرمانی، تغییرات یا فناوری کمکی نیاز داشته باشند.

اگر کودک شما به نقاط عطف مهارتهای حرکتی درشت نمی رسد، ممکن است تشخیص آن آسان تر باشد تا نقاط عطف حرکتی خوب، زیرا مهارتهای حرکتی درشت جزو مورد انتظارترین ها هستند. شما احتمالا مشتاقانه پیش‌بینی می‌کنید که کودکتان غلت بزند، بخزد، خودش را کنار مبلمان بکشد و اولین قدم‌هایش را بردارد. وقتی کودک بزرگ می شود، متوجه می شوید که چه زمانی می دود و بازی می کند و چقدر در بازی های بدنی و ورزش خوب عمل می کند.

کودکانی که مشکلات عصبی، تأخیر در رشد یا ناتوانی دارند، معمولاً در صورتی توسط متخصص اطفال تشخیص داده می شوند که به طور مداوم نقاط عطف اصلی را از دست بدهند. تأخیر در مهارت حرکتی درشت نیز ممکن است نشانه ای از دیسپراکسی باشد

اگر تأخیرهای حرکتی درشت کودکان بر حرکات تأثیر بگذارد، ممکن است کاردرمانی برای کمک به مهارت‌های حرکتی درشت دریافت کنند یا ممکن است برای همگام شدن با تحرک یا ورزش نیاز به تغییرات یا فناوری کمکی داشته باشند.

تاخیر در مهارت حرکتی

مهارت های حرکتی ظریف
فعالیت‌های مهارت‌های حرکتی ظریف شامل مهارت دستی است و اغلب به حرکات هماهنگ دست و انگشتان با چشم نیاز دارد.

اجزای مهارت های حرکتی ظریف عبارتند از توانایی گرفتن و دستکاری اشیا، استفاده از هر دو دست برای انجام یک کار، و استفاده از انگشت شست و یک انگشت برای برداشتن چیزی به جای کل دست.

مهارت های حرکتی درشت
مهارت‌های حرکتی درشت حرکاتی هستند که گروه‌های عضلانی بزرگ را درگیر می‌کنند و عموماً گسترده‌تر و پرانرژی‌تر از حرکات حرکتی ظریف هستند. این حرکات شامل راه رفتن، لگد زدن، پریدن و بالا رفتن از پله است. برخی از نقاط عطف برای مهارت های حرکتی درشت نیز شامل هماهنگی چشم و دست است، مانند پرتاب یا گرفتن توپ.

درمان تاخیر در مهارت حرکتی

در حالی که هر کودکی متفاوت است، در مورد نگرانی در مورد مهارتهای حرکتی کودک خود با پزشک اطفال خود دریغ نکنید. اگر فرزند شما به کاردرمانی یا فیزیوتراپی ارجاع داده شود، شما درگیر درمان خواهید شد و دستورالعمل هایی در مورد نحوه کار با فرزندتان در خانه برای تقویت مهارت های حرکتی او به شما داده می شود.

کاردرمانی مهم ترین و موثرترین درمان تاخیر مهارتهای حرکتی ظریف و درشت است که با مراجعه به مرکز کاردرمانی و توانبخشی در شهر قدس می توانید از خدمات متخصصان با تجربه ما در زمینه اختلالات حرکتی کودکان بهره مند شوید.

کاردرمانگران ما ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط کودک شما ، میزان توانایی ها ، مشکلات و عقب افتادگی ها و … به عمل آورده و برنامه توانبخشی را متناسب با شرایط کودک شما تنظیم می کنند.

کاردرمانی مانند سایر درمان های توانبخشی باید هرچه سریع تر و به محض تشخیص هرگونه اختلالی آغاز شود تا نتایج درمانی بهتری حاصل شود.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در شهر قدس – کاردرمانی در اندیشه – کاردرمانی در شهریار – کاردرمانی تاخیر در مهارت حرکتی

مقالات بیشتر

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری

انواع اختلالات یادگیری اختلالات یادگیری که به عنوان ناتوانی های یادگیری نیز شناخته می شوند، اختلالات عصبی رشدی هستند که…
توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم

توانبخشی کودکان اوتیسم یک فرآیند جامع است که هدف آن کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای رسیدن به حداکثر…
درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان

درمان دیسفاژی در کودکان دیسفاژی، اصطلاح پزشکی برای مشکل در بلع، وضعیتی است که می تواند افراد در هر سنی…
نارساخوانی

نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا (Dyslexia) یک اختلال یادگیری است که بر توانایی فرد در خواندن، نوشتن و درک مطلب تأثیر می…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

keyboard_arrow_up