بدغذایی در کودکان اتیسم

بدغذایی در کودکان اتیسم

بدغذایی در کودکان اتیسم یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از والدین کودکان اتیستیک گزارش می دهند ، تحقیقات نشان می‌دهد که چالش‌ های مرتبط با غذا تأثیر قابل‌ توجهی بر بسیاری از افرادی که در طیف اوتیسم تشخیص داده می‌شوند، دارد.

طبق یک مطالعه، کودکان مبتلا به اتیسم نسبت به کودکان معمولی در حال رشد، امتناع بیشتری از غذا نشان دادند. بنابراین اگر کودکی در این طیف دارید که بد غذا می خورد، تنها نیستید.

عادات غذایی نادرست می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات تغذیه ای شود که به نوبه خود می تواند منجر به مشکلاتی از مسائل بهداشتی گرفته تا مشکلات توجهی و رفتاری شود.

حل مشکلات مربوط به تغذیه، تند خوردن، عدم تحمل غذایی و کمبودهای تغذیه ای می تواند تاثیر مثبتی بر زندگی کودک شما داشته باشد.

غلبه بر بدغذایی در کودکان اتیسم

مسائل مربوط به تغذیه مرتبط با چالش های حسی

شاید فرزندتان کلم بروکلی، سیب، آجیل یا غلات صبحانه نخورد. یا به ماست، شیر، سس، سوپ یا بلغور جو دوسر دست نزنید. در هر دوی این موارد، یک الگو وجود دارد: در مورد اول، کودک غذاهای ترد را رد می کند. در حالت دوم، آنها غذاهای نرم را تحمل نمی کنند.

افراد مبتلا به اوتیسم اغلب مستعد اضافه بار حسی و حالت دفاعی حسی هستند، به این معنی که به راحتی از برخی تجربیات حسی ناراحت می شوند و بنابراین از آنها دوری می کنند.

آنها ممکن است از نورهای روشن یا صدای بلند متنفر باشند. آنها همچنین ممکن است از بوهای شدید و برخی تجربیات لمسی اجتناب کنند. برخی از غذاها بو و طعم قوی دارند. برخی دیگر بافت های خاصی دارند که ممکن است برای تک تک کودکان جذاب یا منزجر کننده باشد.

چند راه حل ساده برای مشکلات خوردن مرتبط با چالش های حسی وجود دارد:

هنگامی که یک الگو را تشخیص دادید (مثلاً از ترد بیزارد)، سرو غذای ترد را متوقف کنید. به همین راحتی است. کلم بروکلی را بپزید تا نرم شود. همیشه یک جایگزین تغذیه ای کاملا قابل قبول برای غذاها با هر بافت، بو یا طعمی وجود دارد.
اگر مصمم هستید که کودک شما باید انواع خاصی از غذا را بخورد که به راحتی نمی تواند آن ها را تحمل کند، آنها را در غذاهای دیگر پنهان کنید.
همانطور که در حال یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای کودک خود هستید، یک درمانگر یکپارچگی حسی را که تجربه ای در زمینه مسائل تغذیه داشته باشد، برای کمک به کاهش مشکلات بدغذایی در کودکان اتیسم در نظر بگیرید. آنها ممکن است بتوانند به شما و فرزندتان کمک کنند تا بتوانید طیف وسیع تری از غذاها را ترکیب کنید.

مسائل مربوط به تغذیه مرتبط با مشکلات گوارشی

بر اساس بررسی مطالعات متعدد، “یک رابطه قوی و همبستگی معنادار بین مشکلات خوردن و اختلال عملکرد دستگاه گوارش (GI) در کودکان مبتلا به اوتیسم وجود دارد. این ممکن است به این معنی باشد که برخی از رفتارهای شدیدتر کودک شما ممکن است با درد و ناراحتی ناشی از گاز، نفخ، اسهال یا رفلاکس اسید مرتبط باشد. مشکل اساسی را حل کنید، درد را تسکین دهید، و کودک شما ممکن است خیلی راحت تر تمرکز کند، خوب فکر کند، احساسات را کنترل کند، و رفتار مناسب تری داشته باشد.

علائم ناراحتی دستگاه گوارش می تواند شامل اسهال، یبوست، نفخ شکم یا سفت شدن شکم باشد. همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شکم خود را روی بالش یا صندلی فشار می دهد تا فشار را کاهش دهد.

اگر کودک شما کلامی است و می تواند احساسات فیزیکی خود را توصیف کند، ممکن است به شما بگوید که چه زمانی دچار مشکلات گوارشی شده است، یا اگر بپرسید ممکن است بتواند احساسات خود را توصیف کند.

حساسیت به شیر، لبنیات یا گلوتن از دیگر دلایل بدغذایی در کودکان اتیسم است.

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم به نظر می رسد واکنش های منفی به شیر یا محصولات لبنی (مرتبط با لاکتوز یا پروتئینی به نام کازئین) و/یا محصولات گندم (گلوتن) دارند. این واکنش ها ممکن است آلرژی باشند یا نباشند.

اگر فکر می کنید فرزندتان به شیر یا گلوتن پاسخ منفی می دهد، می توانید یک رژیم غذایی بدون گلوتن و یا کازئین را شروع کنید. با این حال، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که کودک شما از تغذیه کافی برخوردار است.

بدغذایی در کودکان اتیسم مرتبط با الگوهای رفتاری اوتیستیک

مانند بسیاری از کودکان، کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا ناگت مرغ و پیتزا را به سالاد و میوه ترجیح می دهند. کودکان مبتلا به اوتیسم از ایجاد کوچکترین تغییر خودداری می کنند.

در حالی که ممکن است این ترجیحات دلایل حسی یا دلیل دیگری داشته باشد داشته باشند، همچنین ممکن است فرزند شما روتینی را ایجاد کرده باشد که تغییر آن بسیار دشوار است. افراد مبتلا به اوتیسم، به طور کلی، یکسانی را ترجیح می دهند. اما گاهی اوقات می تواند مانع از تغذیه مناسب شود

اگر با نیاز یک کودک اوتیستیک به خوردن غذاهای تکراری، دست و پنجه نرم می کنید، با بررسی اینکه آیا مشکل تغذیه ای واقعی وجود دارد یا خیر، شروع کنید. اگر کودک شما یک رژیم غذایی محدود اما کامل می خورد، ممکن است مشکل تغذیه ای نداشته باشد. اگر نگران هستید، ممکن است رژیم غذایی آنها را با یک مولتی ویتامین تکمیل کنید.

 

مقالات مرتبط :

کاردرمانی اوتیسم

گفتاردرمانی اوتیسم

مقالات بیشتر

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی

question_answer0
موسیقی درمانی شکلی از درمان است که از موسیقی برای بهبود و حفظ رفاه جسمی، روانی و اجتماعی استفاده می…
بازی درمانی برای کودکان اوتیسم

بازی درمانی برای کودکان اوتیسم

question_answer0
بازی درمانی برای کودکان اوتیسم بازی درمانی نوعی درمان است که از بازی برای برقراری ارتباط و کمک به افراد،…
تشخیص اتیسم با نوار مغز

تشخیص اتیسم با نوار مغز

question_answer0
تشخیص اتیسم با نوار مغز در حال حاضر تست قطعی واحدی برای تشخیص اختلال طیف اوتیسم (ASD) وجود ندارد. در…
تقویت مهارتهای دستی در کودکان

تقویت مهارتهای دستی در کودکان

question_answer0
تقویت مهارتهای دستی در کودکان می تواند بخش مهمی از رشد آنها باشد، زیرا می تواند به بهبود هماهنگی، مهارت…
رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی

رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی

question_answer0
رشد کلامی از ۱ تا ۲ سالگی از 1 تا 2 سالگی، کودکان رشد کلامی قابل توجهی دارند. در اینجا…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۱-۴۶۸۰۴۹۵۶
۰۹۳۳۷۸۰۱۳۷۹

مشاوره

جستجو

فهرست
مشاوره توانبخشی در واتس آپ